Çin’de, tartışmalı bir yöntem değişikliğinin ardından yeni Sars-Cov-2 ölümleri rapor edilmedi

Çin’de, tartışmalı bir yöntem değişikliğinin ardından yeni Sars-Cov-2 ölümleri rapor edilmedi

Çinli yetkililer Salı günü yaptıkları açıklamada, artık istatistiklerde sadece Covid-19’a bağlı solunum yetmezliğinden ölen kişilerin sayıldığını açıkladılar.

21 Aralık Çarşamba günü Çinli yetkililer Covid-19 ile bağlantılı yeni bir ölüm vakası olmadığını bildirdi. Ancak bu rakamlar, hükümetin Aralık ayı başında “Sıfır Covid” politikasının önlemlerinin çoğunu sona erdirmesinin ardından, vakaları sayma metodolojisinde yapılan tartışmalı bir değişiklik ve ölçeği itibariyle ülkede eşi benzeri görülmemiş bir bulaşma dalgasının ardından soru işaretlerine yol açıyor.

Öyle ki DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus Çarşamba günü yaptığı açıklamada Çin’deki durumdan “çok endişeli” olduğunu söyledi. “Durumun tam bir risk değerlendirmesini yapabilmek için DSÖ’nün hastalığın ciddiyeti, hastaneye kabuller ve yoğun bakım ünitesi ihtiyaçları hakkında daha ayrıntılı bilgiye ihtiyacı var” dedi.

Çinli yetkililer Salı günü yaptıkları açıklamada, artık istatistiklerde sadece Covid-19’a bağlı solunum yetmezliğinden doğrudan ölen kişilerin sayıldığını belirttiler. Ancak yetkililere göre “bilimsel” olan bu metodoloji, durumun çok daha sınırlı bir resmini çizmektedir.

Pekin şehri sağlık yetkilisi Wang Guiqiang Salı günü yaptığı açıklamada, “Omicron varyantı ile enfeksiyondan sonra (hastaların) ana ölüm nedeni altta yatan hastalıklardır” dedi. “Sadece küçük bir kısmı doğrudan Covid’in neden olduğu solunum yetmezliğinden ölüyor” diye ısrar etti. Ancak Singapur merkezli bir bulaşıcı hastalık uzmanı olan Leong Hoe Nam, metodolojideki değişikliğin “çok sayıda ölümün Covid-19 nedeniyle kaydedilmeyeceği” anlamına geldiği uyarısında bulunuyor.