Saç ekim merkezi, saç dökülmesi problemi yaşayan insanların saç ekimi tedavisi gerçekleştirdiği yerlerdir. Başarılı bir saç ekimi tedavisi için mutlaka uzman personele sahip saç ekim merkezi ile tedavi sürecine başlamak gerekmektedir.

Saç ekimi yaptırmadan önce nasıl bir saç ekimi merkezi seçileceğini araştırmak bu işlemin en önemli unsurudur. Saç ekimi tedavisinin nerede yapılacağı tedavinin sonucunu direkt olarak etkileyen bir faktördür. En az kullanılacak tedavi yönteminin belirlenmesi kadar önemli olan saç ekimi merkezi seçimi yapılırken hijyen, uzmanlık, profesyonel ekip, tecrübe ve kullanılan malzemelerin teknolojik üstünlükleri gibi kriterlere dikkat etmek gerekmektedir.

SAÇ EKİMİ MERKEZİ NASIL SEÇİLMELİDİR?

Saç dökülmesi problemleri estetik kaygı barındıran bir problemdir. Genellikle saç dökülmelerinden rahatsız olan kişiler tarafından bu estetik problemin ortadan kaldırılması için saç ekimi tedavileri yapılma yolu tercih edilmektedir. Bu nedenle iyi bir saç ekimi görüntüsü için mutlaka iyi bir saç ekimi merkezi ile tedavi sürecini başlatmak gerekmektedir. Saç ekimi merkezi araştırırken ilk dikkat edilmesi gereken unsur; tedavi işlemlerinin kim ya da kimler tarafından yapıldığıdır. Her ne kadar estetik problem olsa da aslında tıbbi bir işlemdir. Bu nedenle bu alanda uzman doktorlar, ya da saç ekimi tedavisinde uzmanlaşmış profesyoneller tarafından yapılmasına ve saç ekim merkezi çalışanlarının uzman kişiler olmasına dikkat etmek gerekmektedir. Bu alanda eğitim almış kişiler tarafından yapılan bu işlem ile saç dökülmesi sorunları ortadan kalkmaktadır.

Seçilen saç ekim merkezi mutlaka Sağlık bakanlığı onayına sahip ve son teknoloji ekipmanlara sahip olmalıdır. Steril olması gereken saç ekimi merkezleri, bütün sağlık koşullarını tedavi yaptıracak kişilere üst düzey şekilde sunacak düzeyde ve yeterlilikte olması gerekmektedir. Saç ekimi merkezleri içerisinde kullanılan cihazların son teknoloji ürünler olmasının önemi, uygulanacak tedavinin analizlerinin doğru yapılmasını sağlamasıdır. Doğru analiz için en iyi cihazları kullanmak gerekmektedir. Bir diğer önemli unsur da saç ekim işleminin yapılacağı alanın steril olması ve mutlaka ekim için alınacak greftler için kullanılacak cihazların kişiye özel olmasıdır.

SAÇ EKİMİ MERKEZİ UZMANLARI TARAFINDAN KULLANILAN YÖNTEMLERİN ÖNEMİ NEDİR?

Saç ekimi merkezi uzmanları kullandıkları cihazlar aracılığıyla en uygun görüntüyü yakalamak için doğru en doğru tedaviyi seçerler. Eurozen Hair Transplant’da uzmanlar tarafından uygulanan bu yöntemler; FUT, FUE, DHI ve Fiber FUE yöntemleridir. Her yöntemin uygulanışı ve etkileri farklıdır. Bazı durumlarda uygulanan saç ekimi tedavisini desteklemek için işlemlerden sonra PRP, mezoterapi ya da diğer kök hücre tedavisi işlemleri uygulanarak saç köklerinin sağlıklı ve hızlı uzaması desteklenebilir.

Bu nedenle saç ekimi işlemlerinin başarısını etkileyen en önemli faktörlerden biri de saç ekim merkezi uzmanlarının deneyimi ve uzmanlığıdır. Bu işlemlerin doğal sonuçlar meydana getirmesinde uzmanın payı önemlidir. Eurozen Hair Transplant Yöneticisi ve Saç Ekimi Uzmanı İsmail Zengin’e göre saç ekim merkezi uzmanlarının profesyonelliği arttıkça ekilen saçların doğal görünümü de artarak saç ekimi tedavisi yapıldığının belli olmama durumu da o oranda artar. Bu nedenle uzmanlık ve kullanılan yöntemler oldukça önemlidir. Ayrıca İsmail Zengin’e göre saç ekimi işlemin başarısını saç ekim merkezi, kullanılan teknik ve doktorların uzmanlığı belirlemektedir.

SAÇ EKİMİ MERKEZLERİNDE YAPILAN OPERASYONUN TEMEL AŞAMALARI

Saç ekim operasyonu üç temel aşamada gerçekleştirilir;

1. Saç köklerinin toplanması

Donör bölge işlem için hazırlandıktan sonra saç kökleri FUE motoru ile tek tek toplanır. Bu esnada köklerin zarar görmemesi çok önemlidir. Greft adı verilen bu köklerin her biri ortalama 2-3 kıl içerir.

2. Kanalların açılması

Kanalların, bulunduğu bölgeye göre doğru büyüklükte ve derinlikte açılması nakledilen saçların çıkma oranını etkiler. Ekilecek saç kökü büyüklüğüne ve uzunluğuna uygun kanal açılmasına dikkat edilmelidir. Kanalın açısı da en doğal görünümün elde edilebilmesi için iyi ayarlanmalıdır.

3. Köklerin açılan kanallara ekilmesi

Son aşamada toplanan kökler açılan kanallara 40-45 derecelik açılarla teker teker yerleştirilir ve saç ekimi operasyonu tamamlanır.

SAÇ EKİM MERKEZLERİNDE KULLANILAN TEKNİKLER

Günümüzde bazı saç ekimi yöntemleri başarıyla uygulanmaktadır. Her yöntem hastanın ihtiyacına ve talebine göre özel olarak seçilerek uygulanır. Hangi yöntemin uygulanacağı seçilirken saç ekim merkezi uzmanının ve hastanın ortak görüşü etkili olmaktadır.

1. Robotik Saç Cerrahisi

Bu yöntemde saç kökleri saç ekim robotu tarafından toplanır. Kanallar da saç ekimi robotu ile açıldıktan sonra toplanan kökler manuel olarak ekilir.

2. DHI Saç Ekimi (Traşsız)

Doğrudan saç ekimi adı da verilen bu yöntemde choi isimli medikal kalem kullanılarak kanal açılması ve ekilmesi işlemi aynı anda gerçekleştirilir. Ekilecek saç kökleri daha kısa süre dış ortamda kalacağı için greftlerin sağlıklı kalma ihtimali daha yüksektir.

3. Safir FUE Saç Ekimi

Bu yöntemde kanal açma aşamasında metal slit yerine özel safir uçlu kalem kullanılır. Yöntemi farklı kılan da daha küçük mikro kanallar açılmasına imkan veren ve böylece iyileşme sürecini hızlandıran ve kabuklanmayı azaltan bu safir uçlardır.

4. Normal FUE Saç Ekimi

Mikro motor kullanılarak toplanan ve ayrıştırılan saç kökleri manuel olarak açılan kanallara ekilir.

5En Güncel Saç Ekimi Tekniği: Fiber FUE metodu

Daha önce uygulanan yöntemlerden çok farklı olan bu yöntem sayesinde kellik sorunu yaşayan kişiler kısa zamanda gür saçlara sahip oluyorlar. Fiber FUE işleminin diğer yöntemlerden en önemli farkı saçların dokular ile birlikte alınarak bu yönteme özel bir solüsyonun içerisinde bekletilmesidir. Fiber FUE yöntemi için özel olarak üretilmiş solüsyon sayesinde saç dokularının ekim işlemine kadar geçen süre içerisinde canlı tutulmaları sağlanıyor. Klasik saç ekimi yönteminde saçların çıkış süresi 8 ay ile 12 ay arasında değişiyor. Türk saç ekimi uzmanları tarafından keşfedilen Fiber FUE yöntemi sayesinde ise saçların çıkması 3 ay ile 4 ay arasında gerçekleşiyor. Doku dökülmesinin meydana gelmediği bu saç ekimi yönteminde ekim işleminin ardından saçların dökülmesi de meydana gelmiyor. Gelişmiş doku nakli yani Fiber FUE yöntemi için özel olarak hazırlanan solüsyon sayesinde saç kökündeki dokular ölmüyor. Bu sayede nakil işleminin hemen ardından dokular, deri ile birleşerek saçların çıkmasını sağlayan kalıcal damarların daha hızlı harekete geçmesini sağlıyor. Böylece saç ekimi süreci çok daha hızlı gerçekleşiyor.

SAÇ EKİM MERKEZİ UZMANLARI TARAFINDAN UYGULANAN OPERASYON VE SÜREÇLERİ NASILDIR?

Saç ekimi operasyonları yaklaşık olarak 6 ile 7 saat arasında sürmektedir. Bu operasyonlar esnasında genel anestezi değil lokal anestezi tercih edilmektedir. Yani hastalara herhangi bir narkoz uygulaması yapılmaz. Oldukça konforlu bir şekilde yapılan bu işlemler esnasında lokal anestezi ve sedasyon uygulaması ile hasta ile uzmanlar sürekli sohbet ederek işlem gerçekleştirirler. Lokal anestezi ve sedasyon işlemleri ile uygulanan bu işlemlerde acı hissi ya da ağrı hissi minimum seviyeye inerek hastanın işlem sonrasında da hasta konforunda herhangi bir sorun meydana gelmez. Lokal anestezi yerine sedasyon tercih edildiğine ise; çabuk heyecanlanan, endişe düzeyi yüksek hastalara rüya tadında bir saç ekim deneyimi sunulabiliyor.

Saç Ekimi Operasyonu İçin Kaç Gün Ayırmalıyım?

Saç ekim operasyonu için öncesi ve sonrası süreçleri göz önüne alarak hastanın 3 gün ayırması yeterli olacaktır. Bu 3 günlük süreçte;

  1. Gün (Ekim)

Eurozen Hair Transplant saç ekim merkezi uzmanları tarafından saç ekimi ve prp tedavisi işlemleri yapılarak hastanın tedavi sürecinin başlatılması sağlanır.

  1. Gün (Kontrol)

Kontrol için gelen hastalar, saç ekim merkezinde yeniden misafir edilerek köklerde herhangi bir zedelenme, kanama, enfeksiyon olup olmadığı kontrol edilir.

  1. Gün (İlk Yıkama)

Saç ekimi tedavisi gören hasta, saç ekimi işleminden sonraki ilk yıkama işlemi için yeniden saç ekim merkezine gelinmesi gerekmektedir.  Saç ekilen bölgelere özel bir losyon sürülerek 20 dakika kadar bekletilir ve ardından profesyonel bir titizlikle yıkama işlemi gerçekleştirilir.

  1. Gün Sonrası Süreç

Saç yıkama işlemi 8 gün boyunca devam eder. İlk yıkama hariç diğer yıkamaları kendiniz de yapabilirsiniz. Yıkamanın nasıl yapılacağı size tüm detaylarıyla tarif edilir. Tercih ederseniz 8 gün boyunca hastanemizde de yıkama işlemine devam edebilirsiniz. Sekizinci yıkamayla birlikte kabukların dökülme işlemi tamamlanır.

10. Gün Sonrası Süreç

Ekim + Kontrol + 8 Yıkamayı içeren 10 günlük sürecin sonunda saçlar kısa kestirilmiş gibi, kızarıklıklar %80 azalmış bir noktaya gelir. Saç ekimi tedavisinde tam sonuçların alınması 6 ay ile 18 ay arasında bir sürede gerçekleşir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir