Kaçkar Dağları’nın zirvesinde bulut denizinin üzerindeki günbatımı ziyaretçileri büyülüyor

Kaçkar Dağları’nın zirvesinde bulut denizinin üzerindeki günbatımı ziyaretçileri büyülüyor

Dünya Doğayı Koruma Vakfı’nın “koruma altına alınması gereken 200 ekolojik bölge” arasında gösterdiği Kaçkarlarda, 2 bin 450 metre rakımlı Samistal Yaylası, doğal güzellikleri ve zirvesindeki eşsiz günbatımı manzarasıyla göz alıcı güzellikler sunuyor.

Kaçkar Dağları Milli Parkı içerisindeki Samistal Yaylası, doğal güzelliğinin yanı sıra ziyaretçilerine bulutların üzerinde eşsiz bir gün batımına tanıklık etme imkanı sunuyor. Dünya Doğayı Koruma Vakfı’nın (World Wide Fund for Nature) “koruma altına alınması gereken 200 ekolojik bölge” arasında gösterdiği Kaçkarlarda, 2 bin 450 rakımda bulunan Samistal Yaylası ziyaretçilerini doğal güzelliğiyle adeta büyülüyor.

Corona virüs (Covid-19) salgınının ardından alternatif tatil arayanlara hizmet veren yayla, 200’ün üzerindeki taş evleri, endemik bitki türleri, zirvesinden izlenebilen bulut denizi ve gün batımıyla dikkat çekiyor. Turistler ve fotoğraf tutkunları, gündüz yaylalarda keyifli vakit geçirdikten sonra sis bulutu ve gün batımına tanıklık edebilmek için yaylanın üzerindeki yaklaşık 3 bin metre rakımlı zirveye çıkıyor. Fotoğraf tutkunları tek kare fotoğraf için saatlerce beklerken, Kaçkar’ın eteklerinde vadilere çöken bulutları ve gün batımını yakalayan ziyaretçiler unutulmaz anın keyfini yaşıyor. Gün batımında farklı renklerin oluştuğu zirvede ziyaretçiler kendilerini bulutların üzerinde hissediyor.

Gün batımını izlemek ve yaylaları dolaşmak için İzmir’den bölgeye gelen Nesli Kuzgun, bölgeyi ilk kez ziyaret ettiğini, güzellikleriyle büyülendiğini ifade etti. Kaçkar dağlarında gün batımı manzarasının çok güzel olduğunu aktaran Kuzgun, “Bütün güzellikler yurt dışında değil, bizim ülkemizde de çok güzel yerler var. Burası da o harika güzelliklerden birisi. Fazlasıyla gün batımı izledim. Burası bambaşka. Bulutların üzerinden bakıldığı zaman çok güzel duruyor” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir