Skolyoz hastalığında erken tanının önemi

Skolyoz hastalığında erken tanının önemi

Skolyoz (omurga eğriliği) Farkındalık Haftası nedeniyle Fatih Sultan Mehmet Köprüsü yeşil renkle aydınlatıldı. Skolyoz hastalığında erken tanının önemine dikkat çeken Prof. Dr. Evrim Coşkun, ”Skolyozdan korkmayın, geç kalmaktan korkun” dedi.

Tüm dünyada her yıl haziran ayı Skolyoz Farkındalık Ayı ve haziran ayının 3’üncü cumartesi günü Skolyoz Farkındalık Günü olarak kabul ediliyor. Türkiye’de de skolyoz hastalığına dikkat çekmek için dün akşam saatlerinde İstanbul’da Fatih Sultan Mehmet (FSM) Köprüsü, 26 Haziran Skolyoz Farkındalık Günü’ne dikkat çekmek amacıyla yeşil renkle aydınlatıldı. Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümü Klinik Koordinatörü ve aynı zamanda Skolyoz Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Evrim Coşkun da, Skolyoz Farkındalık Ayı’nda bu hastalıkta mücadelede nelerin yapılması gerektiğini anlattı.

Prof. Dr. Coşkun, skolyoz hastalığında en önemli şeyin hastalığın tanısında geç kalmamak olduğunu söylerken, “Skolyozdan korkmayın, geç kalmaktan korkun” dedi. Skolyozun sadece bir duruş bozukluğu olmadığını belirten Prof. Dr. Evrim Coşkun, “Kitaplara baktığımızda skolyozun önden bakıldığında veya arkadan bakıldığında kişinin omurgalarında sağ tarafa veya sol tarafa doğru eğrilmesi olarak ifade edilir. Aslında bu tanım çok yeterli bir tanım değildir. Skolyoz aynı zamanda omurganın öne ve arkaya doğru da eğimlenmesi veya omurga gövdelerinin sağa ya da sola dönmesiyle karşımıza çıkabilmektedir” diye konuştu. Türkiye’de büyüme çağındaki her 100 çocuktan 3’ünde skolyoz olduğunun tespit edildiğini söyleyen Coşkun, ”Burada en çok üzüldüğümüz nokta bu tespit edilen çocukların ne kendilerinin ne de ailelerinin yüzde 95 gibi çok büyük bir oranda skolyozu olduğunun farkında olmaması“ dedi.

Prof. Dr. Coşkun, skolyoz hastalığının farkına varmak için nelere dikkat edilmesi gerektiğini şöyle anlattı: ”Hekimler olarak biz mutlaka çocuklarınızı çıplak olarak önden ve arkadan gözlemleyin diyoruz. Sırttan baktığımız zaman baş her iki omuzun ortasında simetrik olarak duruyor mu? Omuza baktığımızda omuzun bir tanesi yukarıda, aşağıda, önde ya da arkada duruyor mu? Kürek kemiklerinden bir tanesi çıkıntı veya küçük mü? Bunlara bir bakmak lazım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir