Yangının çıktığı Mouraria dairesi kiralanmıştı

Yangının çıktığı Mouraria dairesi kiralanmıştı

Lizbon Belediye Meclisi bugün yaptığı açıklamada, Cumartesi günü Mouraria’da iki kişinin ölümüne yol açan yangının meydana geldiği binada üç yerel konaklama birimi bulunduğunu, ancak yangının çıktığı bölümün kiralık olduğunu belirtti.

Lusa ajansının sorularına cevaben belediye, binanın sekiz bölümünden her birinin bir sahibi olduğunu – hepsi birey – ve üçünün kayıtlı yerel konaklama tesisleriyle ilgili olduğunu belirtti.

“Yangının çıktığı kısma (57 ve 59 numaralara karşılık gelen sağ zemin kat) ait yerel konaklama tesisi kaydı bulunmamaktadır. Bu bir konut kiralama durumudur ve düzensiz bir durumda yerel bir konaklama tesisi değildir”, Lizbon Câmara’nın cevaplarını okuyor.

Sosyal demokrat Carlos Moedas’ın başkanlığını yaptığı yerel otorite, yerel konaklama tesislerinin denetimine ilişkin bir soru üzerine “tüm yerel konaklama tesislerinin, yasada öngörüldüğü üzere, kayıt tarihinden itibaren 30 gün içinde” denetlendiğini söyledi.

Bununla birlikte, konsey, yasadışı işlerin yürütülmesi veya yerel bir konaklama tesisinin işletilmesiyle ilgili gerekliliklere uyulmaması gibi bir şikayet durumunda, denetimlerin gerçekleştirildiğini de ekliyor.

Cumartesi gecesi Mouraria mahallesindeki Rua do Terreirinho’da bulunan bir binada çıkan yangın, her ikisi de Hindistan uyruklu olan 30 yaşında bir erkek ve 14 yaşında bir gencin ölümüne ve hepsi de hastaneden taburcu edilmiş 14 kişinin yaralanmasına neden oldu.

Lizbon Sivil Savunma Teşkilatı’na göre, yangın 24’ü bölge sakini, biri bölge sakini olmayan 25 kişiyi etkiledi ve 22 kişi evsiz kaldı.

Aynı kaynak binada iki Belçika vatandaşı, iki Arjantinli, iki Portekizli, üç Bengalli ve 15 Hintlinin yaşadığını belirtmiştir.

Lizbon Belediye Meclisine göre, Santa Casa da Misericordia de Lisboa tarafından sağlanan evsizler için acil durum barınağı devreye sokuldu ve 13 kişi yeniden yerleştirildi. Geriye kalan insanlar kendi kalacak yerlerini buldular.

Belediye, “Gerekli süre boyunca yeniden yerleştirme sağlanacaktır” dedi.

Pazartesi günü, Belediye Sivil Koruma Servisi binanın korunma durumunu değerlendirmek üzere bir inceleme gerçekleştirdi ve binanın yapısal kısmının etkilenmediği, ancak yaşanabilirlik koşullarını karşılamadığı sonucuna vardı.

Yangının çıkış nedeni henüz bilinmemekte olup Adli Polis tarafından soruşturulmaktadır.