Şok diyetler insan sağlığına zarar veriyor. Diyetisyen Erim Cerit hızlı kilo vermek için kadınların sıklıkla tercih ettiği şok diyetler hakkında uyardı.

Uzmanlar tarafından önerilmeyen şok diyetler kısa sürede kilo verdirirken aynı zamanda sağlığada ciddi zararlar veriyor. Vücutta yağ kaybından çok su kaybına neden olan şok diyetler kas yapısını da zayıflatıyor. Diyetisyen Erim Cerit özellikle yaza girerken uygulanan şok diyetler ile ilgili olarak ‘’Özellikle kadınların yaz aylarına girerken uyguladıkları şok diyetler, vücudun tek tip besin tüketmesi üzerine kurulu oluyor. Vücudun sağlıklı bir yapıya sahip olmasını sağlayan besinlerden alınan vitamin ve mineraller bu süre zarfında yeterli alınmadığı için halsizlik gibi sorunlara neden olabilir. Vücudun kas dokularını eritirken yağ kaybı yerine su kaybetmesine neden olan şok diyetler insan sağlığına ölümcül olabilecek zararlar veriyor.’’ dedi.

Yağ yakabilmek için sağlıklı beslenme ve egzersizin önemini vurgulayan Diyetisyen Erim Cerit, zayıflamak isteyenlerin mutlaka bir uzman desteği alması gerektiğinin de altını çizdi. Diyetisyen Erim Cerit yanlış diyetler ile bazı rahatsızlara sahip insanların ciddi sorunlar yaşadığını belirtirken ‘’ Kronik diyabet ve kalp rahatsızlıkları olanların kesinlikle kalori alımını kısıtlamak için karbonhidrat tüketimini son derece kısıtlayan bu diyetlerden uzak durması gerekiyor.’’ şeklinde konuştu

Şok Diyetler Vücudu Yaşlandırıyor!

Kilo miktarını rakamsal olarak azaltan şok diyetler sadece iç organlara değil vücudun dış görünüşüne de zarar veriyor. Hızlı ve sağlıksız kilo kaybına neden olan bu diyetler ile cilt yaşlı ve kurumuş bir görüntüye sahip oluyor. Vücut sarkmalarının boyutlarından bahseden Erim Cerit ‘’Özellikle diz kapakları, kollar ve bacak araları en çok sarkan kısımlardır. Dolayısı ile vücudun sağlıklı bir şekilde kilo vermesi daha genç durmayı sağlıyor. Şok diyetler ise sadece vücudun sarkmasını ve sağlığını kaybetmesini sağlıyor.’’ ifadelerini kullandı.

Şok Diyetler Nedeniyle Metabolizma ve Cilt Dengesi Özelliklerini Kaybediyor!

Şok diyetlerin zararların bir diğeri de cilt kalitesinin düşmesidir. Yeterli vitamini ve minerali alamayan cilt bir süre sonra solgun ve yorgun durmaya başlarken ilk çöken yerlerden biri ise insan yüzü oluyor. Diyetisyen Erim Cerit şok diyetlerin metabolizmaya ve cilt dengesi üzerindeki olumsuz etkileri ile ilgili olarak ‘’Metabolizma her günden farklı olarak birden değişime uğradığı için bozulmaya başlayacaktır. Bu da psikolojiyi bozabilir ya da regl durumlarınızı bozabilir. Dolayısı ile şok diyet yapanlar aslında daha dengesiz bir döneme girecek ve de sağlıksız kilo vererek bir süre sonra kiloların geri alınmasına katkı sağlamış olacaklar. Doğru adımlar ile doğru beslenme artı spor ile çok daha sağlıklı kilo vermeye devam edilebilir.’’ diye konuştu.

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir