Sanatçılar Jonathas de Andrade, Pollyanna Freire ve Maria Capelo MAAT’ta

Sanatçılar Jonathas de Andrade, Pollyanna Freire ve Maria Capelo MAAT’ta

Sanatçılar Jonathas de Andrade, Pollyanna Freire ve Maria Capelo’nun eserlerinden oluşan sergiler 18 Ocak’tan itibaren Lizbon’daki Sanat, Mimarlık ve Teknoloji Müzesi’nin (MAAT) programında yer alacak.

Brezilyalı sanatçı Jonathas de Andrade’nin Portekiz’deki ilk büyük monografik sergisi olan “Olho — Faísca” 30 Nisan’a kadar ziyaret edilebilecek ve sanatçının tüm kariyeri boyunca, özellikle çağdaş kültürün paradokslarına antropoloji, politika ve etik alanlarını kesen araştırma çizgileri aracılığıyla yaklaşmasıyla işaretlenen bir dizi eser sunacak.

Küratörlüğünü João Mourão ve Luís Silva’nın üstlendiği ve Merkez, Alçak Basınçlı Kazan Dairesi — Kuzey’de yer alacak sergide, 1982 yılında Brezilya’nın Recife kentindeki Maceió’da doğan sanatçının fotoğraf, video, heykel ve enstalasyonları sergilenecek.

MAAT’ın yeni sergilerle ilgili basın bülteninde Jonathas de Andrade’nin pratiğinin “Latin Amerika’daki, daha özelde Kuzeydoğu Brezilya’daki ütopyaların, ideallerin ve kozmovizyonların ve Kuzeydoğu kimliğinin eksiklikleri üzerine spekülasyon yaptığı” belirtiliyor.

Müze, sanatçının çalışmalarının “neredeyse sadece erkek bedeninin yapısökümü yoluyla, çalışma evreni ve çağdaş kimlikle ilgili konuları yansıttığını ve nostalji, erotizm ve tarihsel ve politik eleştiriyi çağrıştırma eğiliminde olduğunu” belirtiyor.

Bu sergi, MAAT’ın Fransa’daki CRAC Alsace – Centre Rhénan d’Art Contemporain ile ortak yapımıdır ve 2022 yazında sunulmuştur.

Brezilya’nın kuzeydoğusunda yaşayan ve çalışan Jonathas de Andrade, Avrupa, Brezilya, Meksika, Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada’daki çağdaş sanat kurumlarında kişisel ve özel sergiler açmış, iki yüzden fazla karma sergiye katılmış ve São Paulo Bienali’nde düzenli olarak yer almıştır.

Portekiz’deki varlığı, Lizbon’daki Vera Cortês Galerisi’nde “Que sais-je?” adlı sergiyi de sunduğu 2011 yılında Cerveira Bienali’ne katılımıyla kariyerinin ilk yıllarına dayanıyor. 2013 yılında Kunsthalle Lissabon, sanatçının “Kuzeydoğu insanı için posterler” adlı sergisini açtı.

De Andrade 2017 yılında AnoZero – Coimbra Çağdaş Sanat Bienali ve Curtas de Vila do Conde festivali için Portekiz’e döndü ve burada “O Peixe” adlı kısa filmiyle Uluslararası Yarışma’da En İyi Belgesel ödülünü kazandı. 2019 yılında Lizbon ve Braga’da gerçekleşen BoCA – Çağdaş Sanat Bienali’nin baş aktörlerinden biriydi.

Jonathas de Andrade geçen yıl Venedik Bienali’nde Brezilya’yı “Com o coração saindo pela boca” sergisiyle temsil etti.

18 Ocak’ta MAAT, Pollyanna Freire’nin heykellerinin yer aldığı “Vão” sergisini de Merkez, Alçak Basınç Kazan Dairesi — Güney’de açacak ve bu sergi de Nisan sonuna kadar açık kalacak. Serginin küratörlüğünü MAAT’ın sanat direktörü João Pinharanda üstleniyor.

Portekiz’de ikamet eden Brezilyalı sanatçı – 2015 yılında Fundação EDP Yeni Sanatçılar Ödülü’ne seçildi – eserinin açıklamasına göre doğrusal geometriyi, küçük hacimlerin ve düzlemlerin kesişimini, okuması hem tek tek hem de birlikte yapılabilen şakacı bir şekilde araştırdı.

Müze, 1982 yılında Brezilya’nın São Paulo kentinde doğan sanatçının çalışmaları hakkında “Sanatçının ilk kez sergileyeceği zemin parçaları, balsa ve ahşap yerine demire öncelik vererek, sergiledikleri formların ve boşlukların beklenmedikliği aracılığıyla tüm şiirsel kırılganlıklarını yüceltiyor” diyor.

Freire, 2012 yılında Madrid’de Centenera Vakfı’nın çağdaş çizim yarışması olan “Ben, Kendim ve Ben” sergisine katıldı ve burada mansiyon ödülü aldı. 2015 yılında ise Fundação EDP Yeni Sanatçılar Ödülü’ne seçildi.

Portekizli sanatçı Maria Capelo’nun oryantal kağıt üzerine Çin mürekkebiyle ürettiği yeni eserlerden oluşan sergi, MAAT’ın yılın başında halka açtığı ve küratörlüğünü João Pinharanda’nın üstlendiği “Gün çoktan kapılarını kapattı” başlıklı üç sergiden bir diğerini oluşturuyor. Bu sergi Merkez Ofis’te yer almaktadır.

Sanatçı bu çalışmalarında, sürekli bir “bir yeri tüketme girişimi” içinde, “üzerinde yoğun bir dikkat sarf ettiği, görsel unsurları inşa edip yapı bozumuna uğrattığı, bakış açısını, odağı ve ölçeği değiştirdiği” sınırlı bir alan -orman/ormanlık, ova/vadi/dağ- kurarak peyzaj araştırmasının yeni yönlerini derinleştiriyor.

Sergiye filozof ve eleştirmen Doris von Drathen’in bir metni eşlik edecek.

1970 yılında yaşadığı ve çalıştığı şehir olan Lizbon’da doğan Maria Capelo, 1996 yılından bu yana düzenli olarak sergiler açmıştır ve MAAT, sanatçının son kişisel sergilerinden Porto’daki Museu da Cidade, Casa Guerra Junqueiro’da açılan “Thick Wind” (2022) ve Lizbon’daki Pavilhão Branco’da açılan “The things of the world are rock” (2019) sergilerini öne çıkarmaktadır.

Maria Capelo, 2022 yılında FLAD – Fundação Luso-Americana para o Desenvolvimento de Desenho Çizim Ödülü’nü kazandı ve eserleri Devlet Çağdaş Sanat Koleksiyonu (CACE) da dahil olmak üzere birçok kamu ve özel koleksiyonda yer almaktadır.