GİB’in resmi internet sitesinde yapılan duyuruya göre basit usul gelir vergisi beyannamelerinde son gün 28 Şubat 2019 tarihine uzatıldı.

Basit usul gelir vergisi beyannamesi verenlerdenseniz son dakika gelişme sizi yakından ilgilendiriyor. Konuyla ilgili duyuruyu kısa adı GİB olan Gelir İdaresi Başkanlığı yaptı. İnternet sitesi aracılı ile yapılan duyuruya göre basit usul gelir vergisi beyannamelerinin son günü 28 Şubat tarihine kadar uzatıldı. Öte yandan duyuruda yer alan diğer bir bilgi muhtasar beyannameleriyle ve katma değer vergilerinin beyannameleri hakkında oldu. GİB açıklamasında söz konusu beyannamelerin verilme süresinin dün itibariyle bittiğini ifade etti. Fakat Hazine ve Maliye Bakanlığı bünyesine gelen taleplerin değerlendirildiği ifade edilerek, muhtasar beyannameler ve damga ve katma değer vergilerinin beyannamelerinin bugünün sonuna kadar verilebileceği aktarıldı.

Öte yandan ticari kazançları basit usul çerçevesinde belirlenen mükelleflere de müjdeli bir haber geldi. Buna göre geçen yıla ilişkin yıllık gelir vergisi beyannameleri 28 Şubat 2019 tarihine kadar verilebilecek.

Beyannamelerin teslim sürelerinin ileri bir tarihe atılması ödeme sürelerini etkilemeyecek. Bu nedenle mükellefler ödemelerini yasal süre içinde yapacak.

Tüm bunların yanında defter beyan sistemi kapsamında bulunan mükelleflerin bu yılın Ocak dönemine dair dün yapması gereken kayıtlarsa, 15 Mart 2019 tarihine kadar yapılabilecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir